Oznámení vyslání od 7-2024

Vysílání pracovníků – posting of workers in the framework of the transnational provision of services

(Toto je oficiální celostátní webová adresa pro vyslané pracovníky ve smyslu čl. 5 směrnice 2014/67/EU)

(This is a single official national website for posted workers according to Art. 5 of the directive 2014/67/EU, for English and other languages see below)

Text je rovněž k dispozici v následujících jazycích:

 

English (EN) Polski (PL) Deutsch (DE)
EN PL DE

Níže uvedené informace se týkají vyslání zaměstnanců. V případě, že hledáte informace k vyslání OSVČ, obraťte se prosím na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

 

Důležité upozornění: ZMĚNY PŘI OZNÁMENÍ VYSLÁNÍ

Od 1. července 2024 platí nová pravidla při plnění povinnosti oznámit vyslání pracovníků v rámci nadnárodního poskytování služeb do České republiky.

Oznámení vyslání zahájená po 30. červnu 2024

Vyslání pracovníků do ČR, která budou zahájena po 30. červnu 2024, je možné oznámit pouze přes registrační portál dostupný na této webové stránce.

Pokud vysílající zaměstnavatel zašle od 1. července oznámení o zahájení vyslání pouze na příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce ČR, má se za to, že nesplnil oznamovací povinnost. Platná budou pouze ta oznámení, která budou podána prostřednictvím nového registračního portálu.

Po 1. 7. 2024 nebude online formulář pro zahájení /ukončení vyslání již dostupný na portálu MPSV.

Formulář pro oznámení zahájení vyslání ve formátu pdf. bude též stažen z portálu MPSV.

Vyslání, jejichž zahájení byla oznámená do 30. června 2024 na Úřad práce ČR - ukončení, prodloužení či změny

Od 1. července je možné ve věci vysílání pracovníků činit vůči Úřadu práce ČR pouze podání, kterým se ukončuje, prodlužuje či mění vyslání, které bylo zahájeno do 30. června 2024.

Ukončení a změny oznámení vyslání pracovníků do ČR je možné provést dvěma způsoby:

  • prostřednictvím nového registračního portálu (u tohoto způsobu je však nezbytné zadání oznámení o zahájení vyslání, a to zpětně);
  • písemně zaslat na příslušnou pobočku ÚP ČR vyplněný formulář pro ukončení nebo změnu již oznámeného vyslání na ÚP ČR (pouze ve formátu PDF). Takové podání o oznámení ukončení či o změně vyslání bude možné provést do 31. 12. 2024, případné prodloužení data bude včas upřesněno.

Formulář pro oznámení ukončení či změny vyslání ve formátu PDF je dostupný na odkazu Oznámení o vyslání zaměstnance zaměstnavatelem usazeným v EU / Notification of posting worker by undertaking established in EU (mpsv.cz).

 

Informace o pracovních a mzdových podmínkách zaměstnanců vyslaných podle směrnice 96/71/ES na území České republiky

Platné směrnice EU upravující vysílání zaměstnanců do jiného členského státu:

Podle právních předpisů České republiky je vysílání zaměstnanců podle směrnice 96/71/ES regulováno zejména zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“), a zákonem č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zaměstnanosti“).

Všeobecně použitelné kolektivní smlouvy ve smyslu čl. 3 odst. 8 směrnice 96/71/ES, které by byly aplikovatelné na vyslané pracovníky, v ČR momentálně neexistují.

I. Oznamovací povinnost zahraničního zaměstnavatele při vyslání pracovníků do ČR

Zákon o zaměstnanosti (§ 101a)) stanoví: Nastoupí-li k výkonu práce na území ČR zaměstnanec vyslaný v rámci nadnárodního poskytování služeb zaměstnavatelem usazeným v jiném členském státu EU, je zahraniční zaměstnavatel povinen nejpozději v den nástupu vyslaného zaměstnance k výkonu práce tuto skutečnost oznámit Státnímu úřadu inspekce práce prostřednictvím informačního systému, a to podle specifikace, ve formátu a struktuře zveřejněné tímto úřadem.

Státní úřad inspekce práce vede pro účely plnění oznamovací povinnosti evidenci.

Zahraniční zaměstnavatel je povinen oznámit změnu údajů nejpozději do 10 kalendářních dnů ode dne, kdy změna nastala, nebo kdy se o ní dozvěděl.

Zaměstnavatel je dále povinen nejpozději do 10 kalendářních dnů oznámit skončení vyslání zaměstnance na území České republiky; tuto povinnost zaměstnavatel nemá, skončilo-li vyslání na území ČR tohoto zaměstnance dnem původně zaměstnavatelem oznámeným.

Odkaz na registrační portál

Změny při oznámení vyslání (od 1. 7. 2024)

Informační (ohlašovací) povinnost - Formulář zde

Kontaktní údaje - pobočky Úřadu práce ČR

V případě vyslání agenturního pracovníka jeho uživatelem (dvojité vyslání, double-posting) má ohlašovací povinnosti agentura práce (tj. zaměstnavatel vyslaného pracovníka): Zaměstnanec, který byl dočasně přidělen svým zaměstnavatelem, jenž je oprávněn v souladu s právními předpisy jiného členského státu Evropské unie zprostředkovávat zaměstnání, k výkonu práce u uživatele usazeného v tomto nebo jiném členském státě Evropské unie, a který byl dále vyslán v rámci nadnárodního poskytování služeb na území České republiky, se považuje za vyslaného na území České republiky svým zaměstnavatelem, s nímž uzavřel pracovněprávní vztah.

Pozor: Krátké obchodní návštěvy (například účast na seminářích, konferencích, setkáních, veletrzích, školeních a jiných pracovních cestách nezahrnujících poskytování služeb) nejsou považovány za vyslání ve smyslu unijních předpisů. Na takové cesty se proto oznamovací povinnost a opatření stanovená v článku 9 směrnice 2014/67/EU nevztahuje.

Za nesplnění informační povinnosti lze uložit pokutu až do výše 100 000 Kč (§ 139 a 140 zákona o zaměstnanosti). Více informací k přestupkům a sankcím naleznete zde.

Poslední aktualizace: 28. 6. 2024

Menu