Zdravotní průkaz pro výkon práce

Zdravotní průkaz pro výkon práce

Publikováno: 1. 12. 2021

Dotaz:

Pro které práce v potravinářství potřebuji zdravotní průkaz? Lze zdravotním průkazem nahradit vstupní lékařskou prohlídku?

 

Odpověď:

Každá osoba, která vykonává činnosti epidemiologicky závažné, je povinna vlastnit zdravotní průkaz a tento při výkonu těchto činností mít neustále u sebe.

 

Dle ust. § 19 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb., zákon o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 258/2000 Sb.“), se za činnosti epidemiologicky závažné považují: „provozování stravovacích služeb (§ 23), výroba potravin, zpracování potravin, uvádění potravin na trh, výroba kosmetických přípravků, provozování úpraven vod a vodovodů, provozování holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetických, masérských, regeneračních nebo rekondičních služeb, provozování živnosti, při níž je porušována integrita kůže.“

 

Dále dle ust. § 19 odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb.: „Zdravotní průkaz před zahájením činnosti podle věty první vydává registrující poskytovatel zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství nebo v oboru praktický lékař pro děti a dorost nebo poskytovatel pracovnělékařských služeb. Vydání zdravotního průkazu nenahrazuje vstupní lékařskou preventivní prohlídku.“ Pokud uvedené zhodnotíme, tak zdravotní průkaz vydává nejčastěji praktický lékař, případně poskytovatel pracovnělékařských služeb zaměstnavatele na základě lékařské prohlídky. Doba platnosti tohoto průkazu může být stanovena na dobu určitou nebo neurčitou.

 

Tím pádem, jak již výše bylo uvedeno, zdravotní průkaz nenahrazuje vstupní lékařskou preventivní prohlídku. I na základě uvedeného tak musí stále zaměstnavatel a zaměstnanec naplnit povinnosti vyplývající ze zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“).

 

Konkrétně tak zaměstnavatel dle ust. § 103 odst. 1 písm. a) zákoníku práce: „Zaměstnavatel je povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti.“ Dále také dle ust. § 103 odst. 1 písm. c) zákoníku práce je jeho další povinností zajistit, aby práce v případech stanovených zvláštním právním předpisem vykonávali pouze zaměstnanci, kteří mají platný zdravotní průkaz, kteří se podrobili zvláštnímu očkování nebo mají doklad o odolnosti vůči nákaze.

 

V případě zaměstnance tak ust. § 106 odst. 4 písm. b) zákoníku práce uvádí: „Zaměstnanec je povinen podrobit se pracovnělékařským prohlídkám, vyšetřením nebo očkováním stanoveným zvláštními právními předpisy.“ Zde v rámci stanoveného zvláštního právního předpisu s odkazem na zákon č. 258/2000 Sb.

 

V případě bližšího vysvětlení problematiky hygienických požadavků na výkon činností epidemiologicky závažných, zahrnující i zdravotní průkaz, která vyplývá ze zákona č. 258/2000 Sb., Vám doporučujeme se obrátit na orgány ochrany veřejného zdraví, tj. Ministerstvo zdravotnictví, potažmo na místně příslušnou krajskou hygienickou stanici, v jejichž působnosti je uvedený zákon.

Menu