Minimální mzda, doplatek do výše minimální mzdy

Minimální mzda, doplatek do výše minimální mzdy

Publikováno: 23. 4. 2015

Dotaz:

Dobrý den chci se zeptat na minimální mzdu. Když mi zaměstnavatel nevyplatí novou částku minimální mzdy, jestli mám nárok na doplacení do nové výše minimální mzdy.

Odpověď:

Minimální mzdu upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen zákoník práce) konkrétně ustanovení § 111. Zákoník práce zaručuje zaměstnancům, aby obdrželi mzdu alespoň ve výši minimální mzdy. Minimální mzda představuje nejnižší přípustnou úroveň odměny za práci v základním pracovněprávním vztahu (pracovním poměru nebo dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce). Nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostřední a o výši příplatku ke mzdě ze práci ve ztíženém pracovním prostředí, ve znění pozdějších předpisů (dále jen nařízení vlády) stanoví s účinností zpravidla od počátku kalendářního roku výši základní sazby měsíční a hodinové minimální mzdy s přihlédnutím k vývoji mezd a spotřebitelských cen. Výše minimální mzdy se vztahuje ke stanovené pracovní době 40 hodin týdně.

Nedosáhne-li mzda, plat nebo odměna z dohody výše příslušné sazby minimální mzdy, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout doplatek. V ustanovení § 111 odst. 3, písm. a) zákoníku práce jsou uvedena pravidla zajišťující, aby forma případného doplatku do minimální mzdy byla známa již před započetím práce.

Výše doplatku ke mzdě se vypočte jako rozdíl mezi mzdou dosaženou v kalendářním měsíci a příslušnou minimální měsíční mzdou nebo jako rozdíl mezi mzdou připadající na 1 odpracovanou hodinu a příslušnou minimální hodinovou mzdou. Použití hodinové nebo měsíční minimální mzdy se sjedná, stanoví nebo určí předem, jinak se pro účely doplatku použije minimální hodinová mzda.

Zákoník práce: § 111

Nařízení vlády č. 567/2006 Sb.: § 2

Menu