Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem - jeho doručení zaměstnavateli
Publikováno: 10. 5. 2013
Dotaz:
Chtěla bych se informovat jakým způsobem mohu skončit pracovní poměr. Majitel – zaměstnavatel není k zastižení a dluží mi mzdu už za dva měsíce.
Odpověď:
V případě, že máte sjednaný pracovní poměr a zaměstnavatel Vám za odvedenou práci nevyplatil mzdu ani po uplynutí období splatnosti, můžete tento pracovní poměr okamžitě zrušit dle pravidel stanovených zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce (ZP), ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZP).
Zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr jestliže mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo náhradu mzdy anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti (ZP § 56 odst. 1 písm. b). Dle zákoníku práce je mzda splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo některou její složku. Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr pro nevyplacení mzdy přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby (ZP § 56 odst. 2).
Zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr pouze ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dověděl, nejpozději však do jednoho roku ode dne, kdy tento důvod vznikl (ZP § 59). V okamžitém zrušení pracovního poměru musí zaměstnanec skutkově vymezit jeho důvod tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným. Uvedený důvod nesmí být dodatečně měněn. Okamžité zrušení pracovního poměru musí být písemné (ZP § 60).
Zaměstnanec doručuje písemnost určenou zaměstnavateli zpravidla osobním předáním v místě sídla zaměstnavatele. Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen doručení písemnosti podle věty první písemně potvrdit (ZP § 337 odst. 1).
Stávají se však případy, že není možné zaměstnavatele v práci (v sídle zaměstnavatele) zastihnout. Zaměstnanec pak může využít i jiné možnosti doručení písemnosti zaměstnavateli, např. prostřednictvím provozovatele poštovních služeb. Písemnost je třeba zaslat zaměstnavateli doporučeně s doručenkou a s poznámkou „do vlastních rukou“. Jenom tehdy, bude-li doručení provedeno kvalifikovaným způsobem, lze zajistit sledovaný účel, jímž je doručení přímo zaměstnavateli. Zkušenosti ze soudní praxe ukazují, že písemnost zaměstnance je doručena jakmile se dostane do sféry zaměstnavatele. To je v okamžiku, kdy zaměstnavatel získá možnost seznámit se s danou písemností.
Pokud by však přece jen nastala možnost doručení osobním předáním písemnosti (ve Vašem případě oznámení o okamžitém zrušení pracovního poměru), pak je vhodné vzít si s sebou k jednání se zaměstnavatelem svědka pro případ, že by zaměstnavatel odmítl písemnost převzít.
Při skončení pracovního poměru má ještě zaměstnavatel povinnost vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání (ZP § 313).
Informační leták - Zaměstnavatel nevyplatil zaměstnanci mzdu (letáky zde)
Zákoník práce: § 56 odst. 1 písm. b), § 56 odst. 2, § 59, § 60, § 313, § 337 odst. 1